Camilla Läckberg


Camilla Läckberg to szwedzka pisarka urodzona w 1974 roku we Fjällbace. Jej prawdziwe imię i nazwisko to Jean Edith Läckberg, a Camilli Läckberg używa tylko jako swego literackiego pseudonimu. Swoją oficjalną przygodę z pisaniem rozpoczęła w 2003 roku wydając swą debiutancką powieść „Księżniczka z lodu” zapoczątkowując tym samym jedną z popularniejszych sag kryminalnych. W 2005 roku otrzymała nagrodę Kryminału Roku. Kolejno w latach 2010 i 2011 była siódmym, a potem szóstym najlepiej sprzedającym się pisarzem w Europie.

Początek literackiej twórczości

Camilla Läckberg już od dzieciństwa tworzyła kryminalne opowiadania. Jednakże w miarę dorastania zwróciła się w finansową stronę kariery zawodowej. Mimo tego pisanie wciąż było jej najważniejszym hobby. Rodzina zdając sobie sprawę z zamiłowania do tworzenia opowiadań i książek sfinansowała jej kurs pisania kryminałów. To wtedy powstawać zaczęła jej debiutancka powieść „Księżniczka z lodu”. Na początku było to tylko niewinne opowiadanie, które po czasie zostało wydane początkując sagę o Fjällbace. Ponadto to właśnie dzięki prowadzącemu kurs jej rodzinne miasto stało się główną miejscowością, gdzie toczy się akcja. Korzystając z popularności sagi w 2008 roku wydała książkę kucharską prezentującą przepisy prosto z Fjällbaki. Nie skończyła jednak tylko na tych dwóch pozycjach. Będąc w trzeciej ciąży na skutek rozmów ze swymi starszymi dziećmi zaczęła nową historię, tym razem dla najmłodszych. Takim sposobem na jej listę wskoczył nowy gatunek a Läckberg w 2011 roku wydała ilustrowaną bajkę o Super Charliem.

Publikacje

Camilla Läckberg zapoczątkowała swą oficjalną podróż z pisarstwem w 2003 roku. Od tamtego czasu w miarę regularnie publikowała kolejne książki z coraz to nowszych gatunków. W ciągu prawie 15 lat literackiej kariery na jej koncie pojawiło się:

  • 10 książek z sagii o Fjällbace,
  • 2 książki kucharskie
  • 6 bajek dla dzieci o przygodach Super Charliego

Sukcesy

Książki Camilli Läckberg cieszą się niezwykłą popularnością w kraju i na świecie. Tylko w Szwecji sprzedaż liczona jest w milionach egzemplarzy, ich łączna ilość wliczając w to zagranicę dawno przekroczyła 20 milionów. Jej powieści tłumaczone są na kilkanaście różnych języków i sprzedawane w ponad 60 państwach. Również w innych krajach stała się ona znaną i szanowaną pisarką kryminałów. W samej Europie dwa razy pod rząd znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się autorów biorąc pod uwagę wszystkie gatunki literackie. Ponadto może ona również pochwalić się tym, że jej 4 pierwsze książki z sagi o Fjällbace zostały zekranizowane przez szwedzką telewizję.


Dzień Dobry!
Najnowsze komentarze    Kategorie